Drukarka

W biznesie w domu, ale i nie tylko. Niemal niezbędnym do pracy biurowej urządzeniem jest dziś drukarka. Poznaj troszkę historii o urządzeniu bez którego chyba nie wyobrażamy sobie dziś biznesu.

Przed naszą współczesną drukarką o niewiarygodnym poziomie precyzji, branża urządzeń do druku wykorzystywała bardzo drakońskie metody i maszyny. Do lat 80. koncepcja komputera osobistego praktycznie nie istniała. Tylko nieliczni mieli „druki papierowe” lub niesławne drukarki igłowe. Podczas drukowania wydawały one przerażające piski.

drukarka

Drukarka igłowa wykorzystywała siatkę maleńkich metalowych igieł dociśniętych do wstążki z tuszem, aby uformować na kartce kształty liter, cyfr i symboli. Drukowali każdy znak osobno, wiersz po wierszu, z typową szybkością około 80 znaków (jeden wiersz tekstu) na sekundę, więc wydrukowanie strony zajęłoby około minuty. Te drukarki igłowe nadal można zobaczyć w użyciu, ponieważ są one dziś używane do drukowania rachunków i etykiet adresowych.

Zabawne jest to, że drukarki laserowe były już w fazie rozwoju już w latach 60. XX wieku. Obecne drukarki laserowe, które dzisiaj widzisz, zostały stworzone przez Gary’ego Starkweathera.